Leadership Coaching

Jest wiele modeli przywództwa, które wskazują na różne umiejętności i kompetencje. Tak samo jak w stosunku do Lidera jest wiele oczekiwań i innych kontekstów organizacyjnych (wyjątkowym przykładem jest tutaj Servant Leadership).  Dla mnie lider jest jak latarnia morska – unikalny, mocny, niezawodny, dający poczucie komfortu, zapewniający źródło światła zarówno dla małych jak i dużych statków oraz wspierający bez względu na okoliczności i pogodę. A Ty jak widzisz lidera?

Przywództwo angażuje kompleksowy zespół interpersonalnych, technicznych i myślowych umiejętności. Coach może nie posiadać na tyle upoważnienia i czasu aby rozwijać wszystkie kompetencje.
Leadership Coaching polecany jest jako dodatkowe wsparcie indywidualnego procesu rozwojowego. Może być potrzebne uczestnictwo w szkoleniu, które da Liderowi szerszą perspektywę wymagań aby odnieść sukces. Bywa, że polecane jest wsparcie organizacji w określeniu oczekiwanych cech Lidera.

Temat ten jest mi szczególnie bliski ponieważ sama 5 lat temu uczestniczyłam w Executive Leadership Studies. Od tego czasu zgłębiam wiedzę i umiejętności. A także rozwijam młodych liderów poprzez warsztaty liderskie.

Reklamy